DOGfIt

Keď poviete „som zubár“ alebo „som kaderníčka“ všetci vedia čo robíte. Ale keď poviete, že sa venujete fyzioterapii psov, ľudia sa zväčša zatvária trochu zmätene. Nie každý si vie predstaviť, čo je vlastne náplňou práce fyzioterapeuta. Kedy idú ľudia k fyzioterapeutovi? A kedy tam idú so psom?
Odpoveď je jednoduchá – predsa vždy, keď sa chcú cítiť lepšie po fyzickej stránke! 🙂 Fyzioterapeut sa stará o pohybový aparát človeka alebo zvieraťa. Vrcholoví športovci majú fyzioterapeutov bežne vo svojom tíme, pretože potrebujú, aby ich telo fungovalo stále na 100%. Bežní ľudia využívajú ich služby väčšinou až keď nastane nejaký problém – bolesti chrbta, zlomená ruka, operácia platničky…

Čo si teda pod slovom FYZIOTERAPIA predstaviť?
Asi najdôležitejšia časť fyzioterapie je pohybová liečba, jednoducho povedané „cvičenie“. Môžu to byť cvičenia na balančných podložkách, cvičenia s vlastnou váhou či so závažiami, cvičenia zamerané na CORE (stred tela), cvičenia podľa rôznych metodík a pod. Patrí sem však aj množstvo fyzikálnych procedúr ako laser, elektroliečba či magnetoterapia. Ďalej sú to manuálne terapie ako napríklad masáže, mäkké techniky, Dornova metóda. Hydroterapia a plávanie sú tiež súčasťou fyzioterapie. Tejpovanie, akupunktúra…procedúr je naozaj veľa, vždy sa nájde niečo, čo pomôže!

Ak máte doma psieho športovca, určite by ste sa mali venovať špeciálnym cvičeniam, strečingu, masážam a podobne. Ak máte psíka po operácii či úraze, tiež bude potrebovať špeciálnu starostlivosť, aby mohol opäť fungovať čo najlepšie v rámci možností. Ak má pes napríklad bolesti chrbta, prejaví sa to aj na jeho pohybe, resp. na neochote k pohybu alebo k určitým aktivitám.
Za normálnych okolností je psie telo – aj naše 🙂 – dokonale fungujúci stroj, zložený z tisícov súčastí ako sú svaly, kosti, väzy, nervy a ďalšie. Ak však dôjde k poškodeniu či opotrebovaniu niektorej z týchto „súčiastok“, vždy to bude mať dopad aj na ostatné časti tela. Telo musíme vnímať ako celok, kde všetko so všetkým súvisí, a zlomený prst na nohe môže ovplyvniť fungovanie celého tela a spôsobiť napríklad aj bolesti hlavy.. Preto netreba brať na ľahkú váhu, ak je to „len“ natiahnutý sval. Neskôr to totiž môže spôsobiť bolesti chrbta a s tým súvisiace ďalšie problémy.

Kedy teda vyhľadať fyzioterapeuta pre psy?
– Ak je Váš psík športovec
– Ak je po operácii či po úraze
– Ak kríva alebo má iný problém pri pohybe
– Ak trpí ortopedickou diagnózou (dyspláziou, spondylózou,..)
– Ak trpí neurologickou diagnózou, ktorá ovplyvňuje pohybový aparát (sy Cauda equina, výhrez platničky…)
– Ak má nadváhu alebo je obézny
– Ak je fena po pôrode
– Ak psa potrebujete nasvaliť (kvôli športu alebo kvôli výstavám)
– A vlastne vždy, keď chcete dopriať svojmu psíkovi život s dobre fungujúcim pohybovým aparátom 🙂

Keby psy vedeli rozprávať, možno by ste sa čudovali, čo všetko ich trápi, ale nedajú to najavo. Môžete si byť istý, že psy nesimulujú ani si nevymýšľajú. Ak krívajú alebo nechcú chodiť po schodoch, nerobia to „naschvál“. Venujte preto dostatočnú pozornosť svojmu psovi a ak sa Vám niečo nezdá, vyhľadajte veterinára alebo fyzioterapeuta. Váš pes sa sám objednať nevie…

My sme tu pre Vás a Vašich psíkov! Venujeme sa rehabilitácii psov po úrazoch a operáciách, príprave do športu, Dornovej metóde, hydroterapii. Okrem toho Vás na našich prednáškach a seminároch vieme naučiť ako so psom cvičiť na balančných podložkách, ako správne psa pred športom zahriať, ako robiť strečing. A pokojne sa nás môžete obrátiť aj keď potrebujete niečo konzultovať alebo s niečím poradiť! Budeme sa na Vás tešiť! 🙂